עיצוב קליניקה

עיצוב קליניקה מזמינה ומרגיעה

עיצוב המרפאה ממלא תפקיד מרכזי בחוויית המטופלים והצוות כאחד. חלפו הימים שבהם מרפאות היו רק חללים פונקציונליים משעממים. כיום, הם מתוכננים להיות סביבה המעודדות נוחות, יעילות ורווחה. בלב עיצוב המרפאה עומד הרעיון של טיפול וריפוי המטופלים ולכן יש צורך לשים דגש על צרכיהם במטרה להפחית חרדה ולהקל על כאבים. אזורי המתנה נוחים ומרווחים מונעים צפיפות ומעניקים לכל מטופל מקום משלו לשבת ולהירגע, וכן מפחיתים את הסיכון בהדבקת מטופלים זה מזה. שילוב של אור טבעי, צבעים מרגיעים ויצירות אומנות גם הם יכולים ליצור אווירה שלווה ולשפר את נוחות המטופל שיתכן וחושש מאוד מן הטיפול שצפוי לו.

 

יצירת מרחב המאפשר תנועה יעילה

יעילות היא היבט קריטי בתכנון הקליניקה הנועד להבטיח פעולות חלקות ומהירות ולייעל את הטיפול בחולים. פריסת חדרים וכלים מתוכננת היטב צריכה לתמוך בתהליכי עבודה יעילים ולמזער תנועות מיותרות במרחב. אזורי מפתח, כגון קבלה, חדרי בדיקה ותחנות עבודה של צוות, צריכים להיות ממוקמים באופן אסטרטגי כך שהרופאים והצוות לא יצטרכו לעבור פעמים רבות בחדרי ההמתנה הצפופים וחלילה להיתקע ולפגוע במטופלים. המעצבים חייבים גם לשקול את הצרכים הספציפיים של ההתמחויות הרפואיות השונות כדי ליצור חללים מותאמים. למשל, בעיצוב קליניקה של רופא ילדים, אפשר לשלב קירות צבעוניים עם דמויות ידידותיות או ליצור אזורי משחק ופנאי לילדים.

 

עיצוב המתחשב במטופלים ובצוות

מרפאות עם מחלקות מרובות וחדרים רבים יכולות להיות מבלבלות מאוד עבור המטופלים, ובטח אם זו הפעם ראשונה שלהם במקום. עיצוב קליניקה צריך להגדיר בבירור אילו חדרים הם חדרי שירות, איפה הקבלה והיכן אפשר להמתין. מעבר לכך ניתן לשלב כלים חזותיים שיעזרו למטופלים לנווט בקלות. שילוט ברור וגלוי עם תיוג וסמלים עקביים צריך להיות ממוקם אסטרטגית ברחבי המרפאה. ניתן להציג תוכניות קומה ומפות בנקודות מפתח כדי לסייע למטופלים למצוא את המקומות שהם מחפשים. מעבר לכך, גם לצוות הרפואי שנמצא בקליניקה שעות על גבי שעות, מגיע עיצוב שיטיב עמו. רצוי לדאוג לחדר מנוחה לעובדים שגם הוא יעוצב בצבעים מרגיעים וישולבו בו כלים בסיסים כמו ספות נוחות ושירותים ואולי אף טלוויזיה ומטבחון מודרני. כך הופך עיצוב הקליניקה לכלי חיוני הן למטופלים והן לצוות העובדים ויוצר סביבה בה כולם יכולים ליצור חוויה חיובית.

תוכן עניינים

galit elbaz

תהליך וליווי מלא מתחילת הפרויקט עד סופו בצורה הטובה והמהירה ביותר עד הפרט הקטן!

contact us

יצירת קשר

בתכנון חכם אפשר להוציא מהבית ומהעסק יותר!
בואו נפגש ונתחיל לעבוד!

מאמרים נוספים לעיונכם: